Ossobuco alla Milanese
Ossobuco má domov v Itálii. Konkrétně v milánské kuchyni. Sám název je v překladu „kost s dírou“ a právě ona morková kost je ta pravá delikatesa v pokrmu. Příprava ossobuca vyžaduje svůj čas, ale právě ono pozvolné pečení zaručuje masíčko křehké jako dortíček. V milánské kuchyni se k ossobucu často podává risotto alla milanese, lze ale dát i polentu či italské těstoviny. Třešničku na dortu tvoří Gremolata, která je během minutky hotová a perfektně doladí koncert chutí. Tímto vás zvu do italské kuchyně.
Suroviny:
- 4 plátky z telecí nohy i s morkovou kostí, tak 3 – 4 cm silné
- Hladká mouka na obalení
- Olivový olej
- Sůl
- Pepř
- 1 cibule
- 3 – 4 stroužky česneku
- 1 větší nebo 2 malé mrkve
- 1 pórek
- 1 řapíkatý celer
- 1 dóza krájených rajčat
- 2 – 3 lžíce rajčatového protlaku
- (Červené) víno
- 500 ml hovězího vývaru
- 3 hřebíčky
- 10 – 12 kuliček nového koření
- Ca 10 – 15 kuliček černého pepře
- 5 – 6 kuliček jalovce
- Tymián
- Rozmarýn
- Sůl
- Pepř
Gremolata
- Kůra z 1 bio citrónu
- 2 – 3 stroužky česneku
- Svazek petrželky
Nejdříve si připravíme zeleninu. Cibuli oloupeme, zeleninu očistíme a vše nakrájíme, česnek prolisujeme. Maso po stranách nakrojíme, aby se nám během pečení nekroutilo. Kdo chce zachovat formu, může i ovázat kuchyňským provázkem. Do sáčku na čaj či sáčku na koření dáme hřebíček, nové koření, kuličky pepře i jalovce a dobře zavřeme. Troubu předehřejeme na 140 °C.Tím jsou základní přípravy hotové a můžeme se pustit do vaření.
Plátky masa obalíme v mouce a na troše olivového oleje z obou stran orestujeme. Dáme stranou a teprve nyní osolíme a opepříme dle chuti.
Do pánve od masa přidáme trochu olivového oleje a cibulku. Jakmile cibulka zesklovatí, přidáme zbylou zeleninu i s česnekem. Dvě až tři minutky za stálého míchání restujeme a poté zalijeme trochou vína. Přidáme protlak, krájená rajčátka z dózy a vývar a necháme pár minut lehce povařit.
Vezmeme hluboký pekáč, na dno dáme zeleninovou směs, přidáme sáček s kořením, poklademe plátky masa a přiklopíme. Takto přiklopené zlehka pečeme na výše uvedených 140 °c 3 – 4 hodiny (záleží na velikosti masa).
V mezičase si připravíme Gremoltu. Otrhané lístky petržele a česnek nasekáme nadrobno a smícháme s citrónovou kůrou. Já k tomu použila elektrický sekáček, kdy to byla otázka 10 sekund. Gremoltu dáme do misky a přikryjeme fólií, aby neztrácela aroma.
Hotové maso vyjmete ze zeleninové směsi a teď je jen na vás, jak jemnou chcete mít omáčku. Buď můžete vše propasírovat přes sítko nebo jen částečně promixovat ponorným mixerem. Vše dochutíme tymiánem, rozmarýnem a případně dosolíme a dopepříme.
Na závěr při servírování jemně posypeme Gremoltou a podáváme s přílohou dle chuti.
Přeji dobrou chuť – buon appetito!