Langoše
Langoše
Lángos je jeden z darů bohaté maďarské kuchyně. Nejedná se o komplikovanou specialitu a svou oblibu získal nejen v rodném Maďarsku, ale i v Rakousku, v Čechách, na Slovensku, v Německu, i v Polsku a na západní Ukrajině. Langoše se dříve pekly na začátku pece v blízkosti plamenů ( láng ), odtud pochází i jejich označení.
Typicky maďarský způsob servírování je potření česnekovou vodou či česnekovým olejem, případně lze potřít zakysanou smetanou, posypat ovčím sýrem či podávat s lečem. V Rakousku se často prodává Bauernlangos zapečený s debrezínskou klobásou, západní země dávají přednost sladké variantě s marmeládou a moučkovým cukrem a my Češi nepohrdneme kombinací česnekového oleje, kečupu a strouhaného sýru. Ale ať už máte langoše rádi pikantní nebo sladké, je to pokrm velmi jednoduchý, rychlý a po vyzkoušení různých expetimentů na langošovém poli se pokorně vracím k maďarské klasice.
Těsto na ca 15 středně velkých langošů:
- 500 g hladké mouky
- 2 vejce
- lžička soli
- 300 g ( řeckého ) jogurtu
- 4 lžíce oleje
- 1 sáček sušeného droždí
- pokud by těsto bylo drolivé, lze přidat trochu mléka
Dále:
- olej na smažení – langoše mají plavat, takže nešetřit
- česnekový olej, česnekové stroužky namixovat dle chuti s olejem do jemné konzistence
- může být zakysaná smetana ochucená česnekem, solí a pepřem
- strouhaný sýr, osmažené kostičky špeku, kečup, případně pro sladké variace marmeláda ... co je libo
Zaděláme těsto a necháme na teplém místě vykynout. Poté rozdělíme těsto na stejně velké porce, v mém případě jich bylo 15, uděláme z nich hladké bochánky, pomoučíme a opět necháme půl hodinky pod fólií odpočinout.
Jednotlivé porce buď vytáhneme dlaněmi a prsty, případně můžeme i vyválet a z obou stran osmažíme v horkém oleji. Necháme okapat na kuchyňské roli, potřeme dle chuti a poté už jen lze popřát dobrou chuť!